Yatırım için satılık daire arayan dostlardan almış olduğumuz telefonlarda aranılan satılık dairelerin lokasyonları için yönelttiğimiz sorulara çoğu zaman aynı cevabı alıyoruz!
-          O kadar önemli değil aradığım fiyat aralığında olsun yeterli.
Bizce bu kadar kolay ve basit değil bu sorunun cevabı. Giderek bilinçlenen tüketicinin artık daha net sonuçlar ortaya çıkartmak için Emlak Ofislerine gelmeden önce derslerine iyi çalıştıklarını görmekteyiz. Doğrusunu söylemek gerekirse ne istediğini bilen tüketici bizleri de ziyadesi ile mutlu ediyor. Aslına bakılırsa hem iş yükümüz hem de gereksiz zaman kaybı hafifliyor.
Peki, satılık daire ararken lokasyonun önemi nedir? Bizler niçin bu sorunun cevabını merak ediyoruz da size sorma gereksinimi duyuyoruz emlak sektörü olarak.
Lokasyon dediğimiz şey evin bulunduğu nokta anlamında düşünülmemelidir sadece, lokasyon bir evin bulunduğu nokta üzerinden çevresinde bulunanların tarifidir kısaca. Yani ulaşımdan eğitime sosyal alandan ticari faaliyetlere ve temel ihtiyaçlara kadar. İşte bu şekilde açıklayınca biraz daha açılıyor konunun özeti sanırım. Siz aradığınız evin lokasyonunu seçerken hayatınızın kalitesine de yön veriyorsunuz bir bakıma.
İstanbul gibi devasa bir kentte yaşamanın zorluklarını hissetmeyeniniz yoktur eminiz. Trafiği, kalabalığı, park sorunları, sosyal alanların darlığı, çarpık kentleşme vs. vs. daha sayabileceğimiz bir sürü olumsuzluğun ortasında yaşıyoruz hep birlikte. İşte tüm bu zorlukların ortasında yaşayacağımız evin seçimini yaparken lokasyona ait önemli olan noktalar burada ön plana çıkıyor. Yukarıda bahsettiğimiz bilinçli tüketici kavramı artık daha fazla ne istediğini bilen müşteri portföyü olarak çıkıyor karşımıza.
Lokasyon olarak seçeceğiniz bölgenin önemi hakkında birkaç tüyo verecek olursak;
-          İlk, orta ve lise eğitimi veren okullara olan uzaklığı yada çevrede bulunan okulların eğitim kalitesinin yeterliliği,
-          Ulaşım araçlarının güzergahlarına olan uzaklığı, ulaşım araçlarının zaman sıklığı, ana yollar olan Tem ve E5 güzergahına bağlantılarının uzaklığı, alternatif ulaşım araçlarının ( metro, minibüs, deniz yolu gibi) olup olmaması,
-          Temel ihtiyaçlarınızı karşılayacağınız market, semt pazarı, eczane, sağlık ocağı, alışveriş merkezi, gibi alanların varlığı var ise uzaklığı ve sıklığı.
-          Sosyal alanların varlığı ve çeşitliliği.( park, bahçe, spor alanları, kafeterya, restoran, çocuk oyun alanları gibi)
Tüm bunların yanı sıra yatırım için düşünülecek satılık dairelerin lokasyon seçimi ileride doğacak olan kazanımların ve kar düzeyinin de haritası çıkartmak açısından da önemli olacaktır. Gelişime açık veya gelişimini tamamlamamış olan lokasyonlardan yapılacak satılık daire tercihleri kar marjı olarak sizi daha fazla memnun edecektir. Bununla birlikte yapacağınız yatırımında değeri hızlı bir şekilde ortaya çıkacaktır.
                Konuyu toparlayacak olursak içerisinde yaşadığımız bu koca şehirde, hayatımızı devam ettireceğimiz evin lokasyonu tüm veriler detaylı düşünüldüğünde gerçekten önemli bir durum kazanıyor. Bizce sayılı dakikalara sahip olduğumuz şu hayatın içerisinde zamanımızı daha iyi yönetmek adına lokasyon tercihi bize kalacak olan zamanın kalitesini belirlemek açısından göz ardı edilmemesi gereken bir gerçek.
                                                                                                                        ÖMER TOPRAK 

 

 

Ev alırken lokasyon seçiminin önemi?