Çoğu insan yıllar boyunca biriktirmiş olduğu kazancını en doğru şekilde yatırıma dönüştürmek amacı ile gayrimenkulü seçer. İşte bu noktada uygun satılık daire tercihinin ne yönde olacağı ve yöneleceğiniz satılık daire imkanlarının gerek kiralık gerekse zaman içerisinde yeniden satılarak kar elde edilmesinin bazı püf noktaları bulunmaktadır.  

Peki, yatırımlarınızı yönelteceğiniz satılık dairenin alınmasında dikkat edilmesi gereken hususlar acaba nelerdir. Gelin bunlara birlikte bir göz atalım.

Her şeyin başında atılması gereken ilk adım alınacak olan satılık gayrimenkulün bölgesine karar vermek olacaktır. Bölgesel etmen bir dairenin gerek yeniden satılık olarak değerlendirilmesi gerekse kiralık olarak yatırımda tutulması için geçerli bir faktördür. Bu husus belirlenirken aşağıda sıralayacağımız özellikler işinizi kolaylaştıracaktır.

-          Satılık daire alırken seçilen bölgenin merkezi konumda olması;

Yaşanılması planlanan yâda yatırım olarak alınacak satılık daireyi seçerken ilk dikkat edilmesi gereken durum sanırız konumu olacaktır. İstekleri karşılayabilecek veya gelişmekte olan yada bir başka değişle daha büyük merkezlere yakın konumda bulunan satılık daireleri tercih etmek zaman içerisinde hem oturulabilmesi için alternatif bir imkan hem de yatırımınızın kar getirmesi için kiralık daireye dönüştürülmesi iyi bir olanak sağlayabilir. Satılık veya kiralık daire tercihinde bulunurken toplu taşıma araçlarına yakınlığı, alışveriş merkezlerine, okullara hastane yada sağlık hizmetlerine olan yakınlığı ve çevresinde bulunan sosyal alanların çeşitliliği önemlidir.

-          Satılık Dairenin bir apartmanda, residence veya bir site içerisinde olması;

Alacağınız satılık dairenin ihtiyacınıza göre cevap vermesi burada önem arz etmektedir. Eğer hayatınızı devam ettireceğiniz bir satılık daire alıyorsanı, Sosyal alanları bulunan kendi içerisinde apartman görevlisi güvenliği ve çalışanlarının bulunduğu bir projeden satın alıyor olmanız size daha yaşanılası bir hayat sunacaktır. Eğer ben daha çok yatırım için kiralık daire getirisi üzerine değerlendirme yapacağım derseniz o zaman dairenin konumu ve çevresel etmenleri daha fazla önemli hale gelecektir.

-          Satılık dairenin bulunduğu binanın özellikleri;

Satılık dairenin bulunduğu binanın sizin kullanım durumunuza göre farklılık gösteriyor olması çeşitli avantajları birbiri arkasına değerlendirebilme olanağını size suna bilir. Uzun vade için düşünülen bir yatırımda satılık dairenin yaşının bir önemi olmamakla birlikte kısa vadede yeniden nakde dönüştürmek için düşünülen bir yatırım içinse daha çok genç yaşta ve 10 yaşını aşmamış dairelerin tercih edilmesi daha doğru olacaktır. Yine kiralık daire getirisi için tercih edilen dairelerinde yaşının 8 ila 10 yaşı aşmamış olması önemlidir. Mevcut istisnai durumlarda tercihlerin 1999 deprem yılından sonra yapılmış olması daha isabetli olacaktır. Aynı zamanda alınacak olan satılık dairelerin betonarme olması, ve plan projesine birebir uyum gösterir şekilde yapılmış olması mühimdir. Ayrıca dikkat edilmesi gereken bir diğer hususta binanın iskan durumunun ne olduğudur. 2012 yılından sonra değişen imar yasası ile birlikte kentsel dönüşüm yönetmeliğine uygun şekilde yapılmış olan yapılar tercih edilmelidir.

-          Satılık dairede kullanılacak kredi imkânlarının değerlendirilmesi ve vergi konusunun önemi;

        Almayı planladığınız satılık dairenin krediye uygun olması önemlidir. Peşin para ile alacağınız bir ev olsa dahi yeniden yatırım için değerlendireceğinizi düşünerek kredi kullanımına uygun bir satılık daireyi tercih etmek sizin açınızdan faydalı olacaktır. Bir önceki satışının üzerinden yada yapımının üzerinden 5 yılı geçmiş olduğu satılık dairelerin kredi imkanları eksper değeri üzerinden değerlendirilmekte olup yeni yapılacak olan satışta rayiç bedelin üzerinde bir satış değeri göstermek ilerisi için avantajlı  olabilmektedir.

 

Uzun lafın kısası yıllar boyunca biriktirmiş olduğunuz birikimlerinizi değerlendirirken yukarıda bahsetmiş olduğumuz durumları göz önünde bulundurmak sizlerin faydasına olacaktır. Satılık daire veya kiralık daireler ile ilgili olarak daha fazla bilgi almak ve yatırımlarınızı uzman ekibimiz ile yönlendirmek için sizleri ofislerimize bekliyoruz.

                                                                                                            

                                                                                             EMLAK MÜŞAVİRİ ÖMER TOPRAK          

 

 

GAYRİMENKUL ALIRKEN NELERE DİKKAT ETMELİ.